Ramy odniesienia DigComp składają się z dwóch następujących powiązanych elementów:
- siatka samooceny, która zawiera propozycję obszarów kompetencji i opisy na trzech poziomach zaawansowania;
- ramy odniesienia, zawierające wszystkie powiązane kompetencje w każdym z obszarów. Dla każdej z kompetencji opracowano: opis ogólny, opis na trzech poziomach zaawansowania, przykłady wiedzy, postaw i umiejętności oraz przykłady zastosowań w różnych celach.
Te dwa elementy ukazują różne poziomy szczegółowości tej samej konstrukcji.
Siatka samooceny może być wykorzystywana przez każdego jako narzędzie do określenia i opisywania poziomu własnych kompetencji cyfrowych osobom trzecim oraz do zrozumienia, w jaki sposób podnieść swoje kompetencje cyfrowe. Wskaźniki rozwoju przedstawione w Załączniku III umożliwiają identyfikację kroków, które należy podjąć planując przejście z jednego poziomu biegłości na kolejny. Siatka samooceny może być również używana jako narzędzie komunikacji, ponieważ przedstawia opracowany model w sposób zwięzły i łatwy do zrozumienia.
Ramy kompetencji mogą być wykorzystywane przez twórców programów i inicjatyw, którzy chcą rozwijać kompetencje cyfrowe określonej grupy docelowej. Mogą również stanowić inspirację i źródło pomysłów. Poziom abstrakcji kompetencji przedstawionych w proponowanych ramach umożliwia zainteresowanym udoskonalanie i określanie sub-kompetencji w zakresach, które uznają za najbardziej odpowiednie dla grup docelowych lub kontekstu. Ramy mogą być również używane jako narzędzia odniesienia stosowane do porównywania istniejących ram, struktur i inicjatyw oraz w celu mapowania, które obszary i poziomy są brane pod uwagę przez obecnie istniejące ramy (lub systemy certyfikacji czy sylabusy).
Zewnętrzna struktura ram DigComp została określona w pięciu wymiarach. Wymiary te odzwierciedlają różne aspekty opisu i różny inny stopień szczegółowości.
Wymiar 1: | obszary kompetencji, które zostały zidentyfikowane |
Wymiar 2: | kompetencje, które są istotne dla każdego obszaru |
Wymiar 3: | poziomy biegłości, które są przewidziane dla każdej kompetencji |
Wymiar 4: | przykłady wiedzy, umiejętności i postaw mające zastosowanie do każdej kompetencji (przykłady nie są zróżnicowane na poziomach zaawansowania) |
Wymiar 5: | przykłady zastosowania kompetencji do różnych celów. W tym raporcie jako przykłady posłużyło zastosowanie kompetencji z zakresu nauki i pracy. Inne wymiary, które mogą być brane pod uwagę to: czas wolny, aktywność społeczna, kupno i sprzedaż, uczenie się, praca, obywatelstwo, dobrostan. |
Siatka samooceny obejmuje wymiar 1 i 3. Oznacza to, że każdy obszar kompetencji wyrażony został na trzech poziomach zaawansowania, które pośrednio obejmują kompetencje należące do danego obszaru.